My, czyli autorki bloga, oraz nasza wychowawczyni :)

My, czyli autorki bloga, oraz nasza wychowawczyni :)

czwartek, 31 maja 2012

ZDJĘCIA Z FILMÓW








HISTORIA POCIĄGU

ORIENT EXPRESS
 To nazwa luksusowego pociągu pasażerskiego, który kursował pod szyldem międzynarodowej spółki  
Compagnie Internationale des Wagons-Lits.
Pomysłodawcą i założycielem był Belg Georges Nagelmackers 
Trasa o długości 2880 km wiodła z Paryża do Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł)

PIERWSZA PODRÓŻ
4 października 1883 została zainicjowana pierwsza podróż pociągu Orient Express,
 na trasie z Paryża do Giurgiu w Rumunii przez Monachium i Wiedeń.
W Giurgiu pasażerowie zmuszeni byli przesiąść się na prom przez Dunaj i w Ruse w Bułgarii przesiąść się do mniej luksusowego pociągu udającego się przez Warnę do Konstantynopola.
   
OBECNIE
W 1982 milioner James Sherwood założył prywatną spółkę Venice-Simplon Orient Express, która odkupiła od państwowych przewoźników oryginalne wagony Wagon-Lits z lat 20. i 30. XX wieku, skompletowała wszystkie 35 wagonów i podjęła się ich renowacji i restauracji, tak aby przywrócić im dawną świetność.
25 maja 1982 roku nowy Orient Express ponownie wyruszył w podróż przez Europę na trasie Londyn-Wenecja.. Bilet w ten dziewiczy kurs kosztował 1200 £.
 Z uwagi na brak zgody kolei francuskich SNCF na użytkowanie starej nazwy Orient Express zmieniono ją na Venice-Simplon Orient Express. Nowym Orient Expressem podróżowali m.in. John Travolta z rodziną, który specjalnie przyleciał swoim prywatnym samolotem do Wenecji czy Liza Minnelli.



Fahrt im legendären Venice Simplon Orient-Express Paris-Venedig am 03.10.2005. Speisewagen
Wnętrze dzisiejszego Orient Expressu

niedziela, 27 maja 2012

GRA:



Polecamy gre "Morderstwo w Orient Expressie"
Świetna gra przygodowa, w której rozwiązujesz zagadki jak w książce!




Ciekawie się zaczyna, a co dalej? Przekonajcie się sami

Wejdźcie, zobaczcie i bawcie się dobrze :

Recenzje książki i filmu

    KSIĄŻKA:

  • „Książka jest napisana w naprawdę lekkim stylu, a jednocześnie zawiera w sobie niesamowicie zawiłe wątki i sytuacje, które w sumie w niczym nie nadwyrężają niczyjego umysłu. Idealna książka na wakacje, gdy ktoś ma ochotę na lekki i przyjemny, przy czym wciągający kryminał. Bardzo podobała mi się atmosfera, jaką budowała autorka, pisząc tę książkę. Czułam się tak, jakbym niemalże znajdowała się w czasach, gdy działa się akcja tej książki. Cudowne uczucie, dzięki czemu jeszcze przyjemniej czytało się tę powieść. W tej książce tajemnica goni tajemnicę. Powoli, stopniowo dowiadujemy się o kolejnych faktach i rozwiązujemy zagadki razem z detektywem Poirotem. I do samego końca nie wiadomo, kto jest domniemanym mordercą pasażera pociągu.” lenalee
  • „Zaskakująca, wciągająca do ostatnich stron, tajemnicza i - co najważniejsze - dobrze napisana. Każde zdanie, każda sekwencja, każda strona jest idealnie przemyślana, przeanalizowana, łączy się z całością. Wydaje się, że poszczególne odkrywane wątki nic nie wnoszą do sprawy, którą główny bohater chce rozwikłać. Jednak, kiedy na końcu zagadka się rozwiązuje pukamy się w głowę, że nie zwróciliśmy na niektóre rzeczy uwagi. I co najważniejsze - książka napisana jest naprawdę inteligentnie!” PrzyAromaciek
  • „Moje pierwsze zetknięcie z twórczością Aghaty Christie. Po przeczytaniu książki wprost zakochałam się w kryminałach jej autorstwa. Bardzo wciągające, niespodziewane zakończenie, polecam. Sidney
  • „Dobry kryminał nigdy się nie starzeje. I Hercules jak zwykle klasa sama w sobie.” Olala
  • „Wydaje mi się nietaktem, podjęcie próby recenzji książki, która jest tak słynna i tak doskonała. Bo mamy tu wszystko czego można oczekiwać od idealnego kryminału. Ach więcej takich książek! Gdybym tylko mogła jeszcze dziś pojechałabym nabyć jakąś kolejną Christie, ale muszę uruchomić całą silną wolę i poczekać!” Kasiek
     FILM:
  • „Film ma wiele mocnych atutów, najważniejszym z nich są aktorzy, wśród których na podziw zasługuje Ingrid Bergman, czyli filmowej Grety Ohlsson, za ta rolę otrzymała Oscara. Gra pozostałych aktorów np. Laurena Bacalla, Vanessy Redgrave i Seana Connery również była świetna. Nominację do Oscara dostał również Albert Finney, który wcielił się w detektywa Herculesa Poirota. Z różnych źródeł dowiedziałem się, że niektórzy widzowie wcale nie byli zachwyceni i zarzucili Albertowi Finney’owi, że jego rola za bardzo odbiegała od bohatera powieści. Uważali również, że scenariusz nie był zgodny z książką Christie. Mnie bardzo się podobał zarówno ze względu na atmosferę jak i aktorską grę.” Rex
  • „Tak się akurat złożyło, że jakiś czas przed obejrzeniem go po raz pierwszy przeczytałem powieść, na podstawie której został nakręcony. Polecam ją każdemu, a dla fanów powieści kryminalnych jest to lektura obowiązkowa. Sam film wbił mnie w fotel już od samego początku, kiedy to przedstawione zostają wycinki z gazet dotyczące porwania kilkuletniej dziewczynki okraszone mroczną muzyką. Film trzyma w napięciu do końca, nawet powiedziałbym, że to zakończenie jest w tym dziele najciekawsze. Rewelacyjna rola Alberta Finney'a, nagrodzona nominacją do Oscara, wzbudziła mój zachwyt - Hercules Poirot w jego wydaniu to majstersztyk.” Kamis
  • „Film trzyma w napięciu od początku do końca, mimo że oprócz scen reminiscencji i wizji zabójstwa nie ma w nim wielu elementów czystej akcji. To jednak scenariuszowy majstersztyk, z wymarzonym finałem, w którym Poirot nie tylko rozwiązuje zagadkę...” Borsa
  • „Znakomita adaptacja opowiadania Agathy Christie, wyreżyserowana przez Sidney’a Lumet’a- to jeden z najlepszych kryminałów jakie miałyśmy okazje oglądnąć. Film wbija w fotel, kiedy zostają przedstawione wycinki z gazet, dotyczące porwania kilkuletniej dziewczynki. Intrygujący motyw muzyczny wzmaga napięcie.” Hannek87
  • „ Najlepiej obsadzoną produkcje w dziejach kina zawdzięczamy cudownej grze aktorów, którzy oddają emocje jakie targają bohaterami. Kryminał ten jest zaskakujący, trzyma w napięciu do samego końca. Niesamowita intryga bohaterów dopełnia efekty.” Rooobertt

sobota, 26 maja 2012

Ciekawistki dotyczące filmu "Morderstwo w Orient Expressie"



Mało kto wie ile jest anegdot i ciekawostek związanych z tym filmem. Oto niektóre z nich:


1. W filmie wykorzystano prawdziwą lokomotywę Orient Expressu, mimo iż pociągi tego typu już dawno wtedy nie jeździły.

2. 84-letnia Agatha Christie pojawiła się na premierze filmu. Twierdziła później, że jest to jedyna ekranizacja jej powieści z której była zadowolona, głównie dlatego, że grający Poirot'a Albert Finney był najbliższy jej wyobrażeniu tej postaci.

3. Ingrid Bergman odrzuciła rolę Księżnej Dragomiroff by zagrać Gretę Olhson, co było słuszną decyzją- przyniosło jej oskara.


4. Oskar dla Ingrid Bergman przyznano tylko za 1 scenę- przesłuchanie Grety Olhson przez Poirota. Trwała ona 5 minut i została sfilmowana za jednym podejściem, bez przerwy. Do dzisiaj jest to najkrótsza rola w filmie nagrodzona oskarem.


5. Pierwotnie role Poirota zaproponowano Alecowi Giunessowi a potem Paulowi Scofieldowi- obaj nie mogli jej przyjąć z powodu innych produkcji. Trzecim kandydatem był Albert Finney.


6. Albert Finney grając Poirota musiał być ucharakteryzowany na 50-60 lat (miał 38).


7. Albert Finney do dziś wspomina realizację filmu jako niezwykle ciężkie doświadczenie- długotrwała charakteryzacja i 40-stopniowy upał panujący w wagonie restauracyjnym podczas kręcenia zdjęć sprawiły, że aktor nie zgodził się powtórzyć roli w "Śmierci na Nilu"- zastąpił go Peter Ustinov, który zagrał potem Poirota przez całe lata 80-te.


8. Scena końcowa musiała być kręcona kilka razy z powodu wielu ujęć i małej powierzchni. Za każdym razem Albert Finney musiał powtarzać liczący 8 stron monolog.


9. Z powodu małej przestrzeni mikrofony do nagrywania dźwięku umieszczono pod stołami.


10. Do filmu skomponowano kilka piosenek, nie wykorzystano ich jednak bo zdradzały istotne szczegóły fabuły filmu.


11. Richard Widmark grający Ratchetta przyjął rolę by spotkać się na planie z innymi gwiazdami.


12. Realizację filmu umożliwił teść producenta, który nakłonił pisarkę do sprzedaży praw do realizacji.


13. Podczas realizacji filmu 5 aktorów z jego obsady (w tym Albert Finney) grało jednocześnie w sztukach teatralnych.


14. Albert Finney podczas realizacji filmu grał w teatrze. Wielogodzinna charakteryzacja sprawiła, że aktor był przemęczony. Pewnego dnia gdy nie pojawił się na planie producent wezwał karetkę i pojechał wraz z nią do domu aktora. Po wejściu okazało się, że Albert Finney spał na podłodze. Producent i sanitariusze przewieźli go do studia ostrożnie tak by go nie obudzić i charakteryzację do jednego z dni zdjęciowych wykonano na aktorze podczas gdy on spał jak suseł.


15. Jedzenie sprowadzone na potrzeby filmu zostało skradzione z planu, więc ekipa w środku nocy przejechała przez cały Paryż by znaleźć zastępcze posiłki.


16. Mało kto wie, że to druga filmowa podróż Seana Connery Orient Expressem. Pierwszą odbył jako James Bond w filmie "Pozdrowienia z Rosji".


17. Sidney Lumet powiedział, że najlepszym sposobem na zatrudnienie gwiazdorskiej obsady jest zatrudnienie największej gwiazdy na samym początku. W 1974 roku był nią Sean Connery.

Różnice między dwoma ekranizacjami książki:


FILM„Morderstwo w Orient Expressie”
Sidney Lumet
„Morderstwo w Orient Expressie”
Carl Schenkel

-Orient Express wpada nocą w zaspy śnieżne.

-Brak motywu kasety z nagraniem zabójstwa -dziewczynki z rodziny Armstrongów.

-Poirot znajduje w przedziale zamordowanego kawałek spalonej kartki , dzięki której poznaje prawdziwą tożsamość zamordowanego.

-W pokoju zamordowanego detektyw znajduje wycior do fajki , chusteczkę z inicjałem H, rozbity zegarek i wypalone cygaro.

-Brak wątku miłosnego.

-Strój konduktora znajdował się w przedziale niemieckiej pokojówki , zaś Poirot znalazł w swoim przedziale kimono należące do kobiety.

-Film zaczyna się od sceny porwania córki Armstrongów.

-Poirot płynąc promem podsłuchuje przypadkiem rozmowę panny Debenham i pułkownika Arbuthnota. Są oni w związku.

-Detektyw sprawdza dane pasażerów w ich paszportach.

-W prowadzeniu sprawy pomaga detektywowi jego przyjaciel, a jednocześnie właściciel Orient Expressu, oraz grecki lekarz.
-Na tory kolejowe spadają głazy, blokując drogę Orient Expressu.

-Casseti przed śmiercią dostaje kasetę z nagraniem (dziewczynka z rodziny Armstrongów).

-Z nagrania detektyw dowiaduje się, że denat to zabójca córki Armstrongów.

-W przedziale zamordowanego detektyw znajduje rysik do komputera.

-Akcja utworu toczy się w pochmurny dzień.

-Watek miłosny: postać Very Rossakoff.

-Strój konduktora znajduje sie w przedziale Poirota.

-We wstępnie  Hercules Poirot rozwiązuję sprawę w Stambule.

-Na targu przed wyjazdem pociągu Poirot obserwuje rozmowę dwójki ludzi którzy w pociągu udają ze się nie znają.

-Detektyw używa komputera do sprawdzenia danych pasażerów.

-W prowadzeniu sprawy pomaga 
mu właściciel Orient Expressu.












piątek, 25 maja 2012

FILM „Morderstwo w Orient Expressie” Sidney Lumet


               
PLUSY (+)
MINUSY (-)

-Świetna obsada.

-Trzymająca w napięciu muzyka.

-Pokazane pozytywne i negatywne emocje bohaterów.

-Wspaniała gra aktorska głównego bohatera.

-Doskonała scena w której znaleziono przedmiot zbrodni przez pasażerkę pociągu.









-Przestarzała technologia.

-Reżyser nie eksperymentuje z kamerą, sceny nagrywane są często cały czas w jednym punkcie.

-Nieprofesjonalna scena zasztyletowania Casettiego.

-Brak brutalności i rozlewu krwi.



Film


Serdecznie polecamy oglądnięcie filmu.
Tego z 1974 jak i 2001 roku. 
Oba są warte obejrzenia.


Zwiastun filmu z David'em Suchet'em w roli głównej:

Muzyka z filmu:


czwartek, 24 maja 2012

Ciekawostki dotyczące książki "Morderstwo w Orient Expressie"


1) Książka, głównie ze względu na swoje niezwykłe zakończenie, uważana jest za największe obok „Dziesięciu małych Murzynków” osiągnięcie literackie autorki.
2) Agatha Christie, opisując sprawę Armstrongów, zainspirowała się ówczesną głośną sprawą porwania dziecka Charlesa Lindbergha. 
3) Odwołanie do powieści "Morderstwo w Orient Expressie" znajdujemy także w innych powieściach autorstwa Christie:
-W Rendez-vous ze śmiercią Nadine Boyton, prosząc Poirota o darowanie winy mordercy, mówi "W sprawie Orient Expressu zrobił pan wyjątek". Zdziwiony Poirot pyta wtedy dziewczynę, jak dotarła do niej ta informacja.
- W Karty na stół Hercules Poirot opowiada o zachowanym na pamiątkę narzędziu zbrodni, którym dwunastu ludzi zasztyletowało człowieka. 
4) Agatha Christie napisała tę książkę przebywając w hotelu w Stambule, który od 2005 roku jest muzeum zbiorów sztuki orientalnej (Muzeum Pera. Stambuł)

KSIĄŻKA „Morderstwo w Orient Expressie” A. Christie



PLUSY (+)
MINUSY (-)

-Szczegółowe przesłuchania       pasażerów.

-Niesamowity, zagadkowy klimat.

-Zaskakujące zakończenie.

-Trzymająca w napięciu do samego końca.

-Wciąga w wir akcji.

-Szybko się czyta.

-Barwne postaci.

-Niepowtarzalna fabuła.

-Ciekawa okładka.

-Nie nudzi.

-Pełna akcji.

-Lekki styl pisania autorki.

-Szybka akcja utworu.

-Przez kilka rozdziałów ciągną się przesłuchania pasażerów, co powoduje zniecierpliwienie rozwiązania całej zagadki.

-W tekście ciągle przeplataj się słowa  z języka francuskiego , które nie są tłumaczone.

-Brak opisanych emocji głównego bohatera.



A. Christie "Morderstwo w Orient Expressie"



Poirot wypił szklankę wody i ułożył się do snu.

Właśnie usypiał, kiedy znowu go coś obudziło.

Tym razem jakby jakiś ciężki przedmiot z hukiem odbił się od jego drzwi. Zerwał się z łóżka, otworzył i wyjrzał. Nic. Ale z prawej strony, w głębi korytarza, przed jego oczami znikała kobieca postać owinięta w szkarłatne kimono...

Zatłoczony pociąg relacji Stambuł-Calais wpada nocą w zaspy śnieżne. W tym samym czasie w jednym z przedziałów wagonu sypialnego znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Kto go zasztyletował? Kiedy i po co? Dlaczego przedział był zamknięty od środka? Dlaczego wreszcie przesłuchiwani pasażerowie składają fałszywe zeznania? Detektyw Herkules Poirot postanawia rozwiązać tę zagadkę...

Agatha Christie




Agatha Christie, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie. Urodzona 15 września 1890 w Torquay, zmarła 12 stycznia 1976 w Wallingford – angielska autorka powieści kryminalnych.
  Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.
   Christie wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z uczestników zdarzenia lub świadek. Wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów, co zapewniło jej sukces. Niektóre z jej powieści mają zaskakujące i wcześniej niespotykane w kryminałach rozwiązania, np. Zabójstwo Rogera Ackroyda czy Morderstwo w Orient Expressie. Mimo różnych eksperymentów pisarskich, zawsze grała "fair" z czytelnikami dostarczając im wszystkich wskazówek potrzebnych do rozwiązania zagadki.
   Agatha Christie stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple. Będąc jeszcze u szczytu kariery napisała dwie powieści z tymi bohaterami z zastrzeżeniem, że mają się ukazać dopiero po jej śmierci, (czyli kilkadziesiąt lat później). Miały to być ostatnie zagadki do rozwiązania dla Poirota i Marple. W ostatniej zagadce belgijskiego detektywa zostaje on uśmiercony, bo, jak wytłumaczyła w swoim pamiętniku, zawsze uważała go za nieznośnego. Natomiast panna Marple, której rysy były wzorowane na babce autorki, po rozwiązaniu tajemnicy Uśpionego morderstwa spokojnie powróciła do swojej wioski.
   Większość z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington). Na ich podstawie powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe. ( źródło: Wikipedia)
http://agathachristie.com/ -oficjalna strona
  
Kilaka z jej dzieł to:

  • Morderstwo na polu golfowym”- Herkules Poirot
  • Morderstwo w Orient Expressie”- Herkules Poirot
  • Morderstwo na plebanii”- Panna Marple
  • Słonie mają dobrą pamięć”- Herkules Poirot
  • Przyjdź i zgiń”- Herkules Poirot
  • Po pogrzebie”- Herkules Poirot